Kontakt


Rodzina Skiczaków z Osięcin

Rodzinę państwa Skiczaków znam od lat. 

Jak tylko sięgnę pamięcią zawsze związani byli ze swoim środowiskiem działając 

w życiu kulturalnym tutaj kultywując kujawskie tradycje,

Pan Ireneusz Skiczak grał jako I klarnet w zespole „Kujawiaki”, a z nim występowali: Zenon Paliwoda akordeon (Kierownik Kapeli Zespołu), Leopold Maćkowiak kontrabas, Zbigniew Urbański skrzypce, Jan Głowacki II klarnet. Warto przy tym przypomnieć, że kapela, ta składająca się również z tych muzyków grała dawniej na wiejskich weselach. Cały, więc zespół to autentyczni Kujawianie. To bardzo znany zespół odnoszący wiele sukcesów tak w regionie jak i na przeglądach na terenie całej Polski, a także za granicami kraju. l tak do dzisiejszego dnia zespół “Kujawioki” jeździ i bawi, nie tylko dorosłych a także młodszą część widowni. Moja żona przez wiele lat pracowała z panią Mirką. Pamiętam liczne dyskusje związane z jej pasją koronkarstwem jak i liczne sukcesy, jakie na tym polu odnosiła. Z dużym zachwytem i troską matczyną opowiadała o pasji swego syna Dariusza, który obok kunsztu kowalstwa artystycznego posiadł kunszt hafciarski, co jest zjawiskiem nieczęstym, jeśli chodzi o mężczyznę. Także często mówiła o zacięciu i pasji swego nieżyjącego dziś męża Ireneusza do muzyki i występów. Pan Ireneusz grał też w orkiestrze strażackiej na akordeonie, saksofonie.


Postanowiliśmy odwiedzić państwo Skiczaków i porozmawiać na te tematy.

Pani Mirko, należy pani do jednej z najbardziej znanych twórczyń na terenie gminy Osięciny i nie tylko. Oglądamy pani koronki, które zaskakują one nas delikatnością, co może pani na temat swoich zainteresowań powiedzieć?

Powiem tak: hafciarstwo popularne jest dziś wśród kobiet kujawskich, jednak głównie w formie serwetek i serwet, gdzie do rzadkości należą wstawki do pościeli, firanki czy kapy. Wiele kobiet potrafi jednak odtworzyć dawne wzory. Jest wielu ludzi parających się rękodziełem. Myślę, że warto wymienić kilka nazwisk: panią Anielę Leszczyńską (Osięciny) – zajmującą się haftem , pisankami; panią Mariannę Małkowską (Osięciny) – z kolei haftem i frywolkami; panią Marię Nowak (Osięciny) – o zainteresowaniach – haftem; pana Dariusza Nowackiego (Zielińsk) – parającego się rzeźbą, pana Zbigniewa Jędrzejewskiego (Osięciny) znakomitego kowala artystycznego u którego nauki pobierał mój syn Dariusz; Zbigniew Kiszka (Bronisław) – rzeźbiarz. Warto przy tym przypomnieć ,że Kujawsko-Pomorskie jest jednym z nielicznych polskich województw, które honorują finansowo twórców ludowych – a Samorząd województwa organizuje Konkursy Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych, w ramach, którego nagradza utalentowanych rzeźbiarzy, hafciarki oraz koronczarki z regionu.

Dlatego wymieniam je po to, aby uzmysłowić, że na tym terenie jest wielu ludzi o zainteresowaniach rękodziełem, a ja jestem jedną z nich. Trudno jest mówić o sobie. Zacznę od tego, że jestem wśród laureatów tych konkursów (koronka), co świadczy o wysokiej ocenie moich prac i to daje mi satysfakcję, choć nie robię to dla takich konkursów a dla własnej satysfakcji gdyż sprawi mi to dużą przyjemność. Ba nawet od 5 lat przestałam w nich uczestniczyć.

gif

Pani Mirko! Jakie były początki tej pasji oraz co pani wykonywała i wykonuje?

Praktycznie rękodzieła w wykonaniu koronek, szydełkowania i obróbki włóczki nauczyła mnie moja mama. Param się tym od blisko 50 lat. Na przestrzeni tych lat wykonałam ich wiele. Mam tego cała szafę, ale możecie je obejrzeć, zrobić kilka fotek ale proszę o ich zachowanie i nie publikowanie.
Szkoda pani Mirko, bo wyroby są wspaniałe. Miejmy nadzieję, że w przyszłości będzie je można szerzej zaprezentować.

gif

Dariusz Skiczak połączył dwie swoje pasje – haft (po mamie) oraz kowalstwo artystyczne i to, co udało mu się w tych dziedzinach stworzyć daje mu widoczna satysfakcje. Choć jak to każda dusza artysty, bo tak trzeba o jego dziełach oglądając je powiedzieć jeszcze tego najlepszego dzieła nie stworzył ciągle jest ono przed nim.

Panie Darku! Miałem okazję być w miejscowej Bibliotece w Osięcinach. Porozmawiać z panem Romualdem Trzeciakiem.

Zrobić trochę fotek wystawianych tam pana dzieł. Zanim przejdziemy do rozmowy pozwolę sobie na własna refleksję z tym związaną. Patrząc na te prace widać wysiłek i wkład pracy, jaki został w niewłożony. Widać gołym okiem, że wiele dni, miesięcy, nawet lat poświęcił pan na wykonanie tych dzieł. Charakterystyczne jest przywiązywanie do drobiazgowego wykonania szczegółów, detali, różnorodności kolorów, co świadczy o wysokim profesjonalizmie. Niektóre działa oprawione zostały w kute ramy ze stali, wykorzystał pan swój kunszt kowalstwa artystycznego, gdyż od 1986 roku związany jest pan z zakładem kowalskim Państwa Jędrzejewskich.

Na wstępie mam pytanie. Jakie były początki?

Panie Darku! Same pana wyroby mówią, to unikatowe dzieła, wystarczy na nie spojrzeć, aby od razu zauważyć wielki kunszt, precyzje i wielki walor artystyczny w każdym z nich. Dlatego postanowiłem je zaprezentować na fotkach w albumach:

Tutaj:

Wystawa prac Dariusza Skiczaka

Album fotek

 Myślę jednak ,że warto aby pan trochę powiedział komentarza z nimi związanego.

Od jestem fanem zespołu „Iron Maiden” i wiele obrazów wynika z fascynacji tym zespołem i ich muzyką. Każdy z obrazów to mozolna, drobiazgowa praca, najczęściej po wyczerpujące fizycznie pracy w kowalstwie artystycznym. Szacuję, że stworzenie jednego obrazu zajmuje mi okres 2-3 lat w zależności od jego rozmiaru i zawartych tam szczegółów. Ale to, co robię daje mi satysfakcję, gdyż robiąc to odpoczywam. Do chwili obecnej wykonałem 13 obrazów, z których 12 prezentowałem na niedawnej wystawie w miejscowej bibliotece w Osięcinach. Aktualnie pracuję nad 14 obrazem. Jest to duży obraz , pracuje nad nim od 2 lat. Prezentuje go na zdjęciu moja żona Aneta.

Dziękuję za interesującą rozmowę. Wiem ,że nie lubicie szumu reklamowego wokół swojej osoby i tego, co robicie. Oboje jesteście skromnymi ludzi oddani temu, co tworzycie z duszami artystów z pięknymi wyrobami, o których nie chcecie za dużo mówić. Myślę jednak ,że udało się nam przybliżyć te sprawy . Widać, że to, co robicie daje Wam satysfakcję. Pozwolę, jako konkluzję naszej rozmowy jeszcze na jedno stwierdzenie.


„ Macie duszę artystów i jak to każda dusza artysty, bo tak trzeba o Waszych dziełach oglądając je powiedzieć jeszcze tego najlepszego dzieła nie stworzyliście ciągle jest ono przed Wami”

–, czego szczerze i serdecznie życzę.

Migawki o rodzinnych pasjach tutaj:

http://www.youtube.com/watch?v=JwAF7KLvU0k