Strona główna

Kursy haftu w Izbie Regionalnej


Nie jesteśmy, by spożywać urok świata, ale po to by go tworzyć i przetaczać przez czasy jak skalę złotą. Choćby i po razy tysiąc osaczyły nas trudności, my idziemy blaskiem bijąc w urodę maszyn i roślin. W poczekalniach kin srebrzystych, gdy zadymka śnieżna bredzi, nieraz siadamy strudzeni, strudzonych ludzi sąsiedzi. Dni i noce nami biegną, a my z nimi ku przodowi, w trudzie tworząc piękno, piękno, które znów służy trudowi. Z chmury zwisa śnieg z ukosa, twarz twoją w srebro przemienia. Chciałbym śnieg na twych włosach ocalić od zapomnienia. Jesteśmy wpół drogi. Droga pędzi z nami bez wytchnienia. Chciałbym i mój ślad na drogach ocalić od zapomnienia.

Gałczyński Konstanty Ildefons

Wystawa koła hafciarskiego w Radziejowie

Towarzystwo Miłośników Kujaw z Radziejowa prowadzące akcję „Ocalić od zapomnienia” w zakresie haftu kujawskiego prowadzi kursy dla swoich członkiń, promujących i nawiązujących do dawnych tradycji hafciarskich tego rejonu. 

Ich efekty to zwycięstwa i wyróżnienia na różnych konkursach. Koło działa od 3 lat. Stanowią grupę przyjaciół, którym zależy, aby tradycje haftu kujawskiego nie zaginęły. Panie w kole to : Jadwiga Reska ,Stefania Dziubich, Anna Bazelewska ,Genowefa Gąsiorowska, Mirosława Łodygowska, Halina  Sołtysińska, Halina Paczkowska, Irena Wożniak, Henryka Adamczewska, Emila Jałoszyńska, Wiesława Nowak, Smykowska Ewa, Szmyt Ewa, Leszczyńska Aniela.  Postanowiły w dniu 26 stycznia 2015 roku w 140 rocznicę urodzin Joanny Chmielewskiej, w holu Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Radziejowie zorganizować wystawę swoich wyrobów. Joanna Chmielewska żyła w latach  (1875 – 1954), i stworzyła podwaliny  na początku XX wieku ośrodka hafciarskiego w Radziejowie  wraz córkami.

 Wierne zasadzie, –„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”. Zgodnie z tą zasadą w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia” - członkinie tego koła kultywują wieloletnie tradycje, z jakich słynie Radziejów.

 A oto reportaż z tej wystawy. 

Album fotek. Tutaj:
https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10206213283551926.1073742378.1259848402&type=3

Slajd. Tutaj:
http://slajdzik.pl/slajd/wystawa-kola-hafciarskiego-w-radziejowie-26-1-2015-102283

Przy tej okazji należy wspomnieć, że sztuka hafciarska na Kujawach rozwijała się w II poł. XIX w. i na początku XX w oparciu o bezpośredni przekaz pokoleniowy, a także motorem jej rozwoju była konieczność czerpania z tego zarobku. Jednym z największym w tamtym okresie ośrodków hafciarskich był Radziejów. Początki sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX i wiążą się z rodziną Zyglerów, a zwłaszcza z ich córką Joanną Chmielewską, której pasją życiową był haft. Pani Joanna miała pięć córek, których z pasją nauczała rękodzielnictwa związanego z haftem. Miała także uczennice. Córki to: Maria Szewczyk (1901-1995); Kazimiera Polankiewicz (1906-1963); Stanisława Ignasiak(1908-1981); Leokadia Machtyl (1916-2008), Cecylia (1905-1946). W tym czasie w Radziejowie haftem zajmowały się także: Stanisława Karpińska(1911-1995); Zofia Lewandowska (1900-1985); Lucyna Nowacka( 1889-1960).

Wiele tych informacji o rodzinie udzieliła wnuczka Joanny Chmielewskiej Pani Elżbieta Stramowska również członek Towarzystwa Miłośników Kujaw.

 Jadwiga Reska prowadzi kursy w każdy poniedziałek w Izbie Regionalnej w celu kontynuacji tradycji haftu kujawskiego współpracując wraz z innymi członkiniami koła z innymi twórcami ludowymi, wymieniając z nimi doświadczenia.

Aby zaszczepić tradycję haftu kujawskiego dla dzieci i młodzieży Ewa Smykowska w soboty prowadzi warsztaty rękodzieła-Tańcowała igła z nitka". TMK zaprasza do Izby Regionalnej młodzież, dorosłych pragnących uczestniczyć w tych spotkaniach.

Więcej o hafciarkach radziejowskich tutaj:

http://www.kujawy2006.republika.pl

 

Niech puenta będzie:

„„Tyle jesteśmy warci

– ile po nas pozostanie”

Słowa niedawno zmarłego nestora TMK Józefa Ryszarda Pernaka.

Artykuł

Artykuł

agif
Towarzystwo Miłośników Kujaw z Radziejowa zaprosiło chętne panie do wzięcia udziału w konkursie haftu kujawskiego. Spotkanie odbyło się w Izbie Regionalnej mieszczącej się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. F. Becińskiego w Radziejowie. Konkurs poprowadziła Krystyna Zagrabska, znana włocławska hafciarka. Impreza była okazją do poznania tajników haftu kujawskiego i podtrzymywania tradycji, z której od stu lat słynie Radziejów.

Towarzystwo Miłośników Kujaw z Radziejowa zaprosiło chętne panie do wzięcia udziału w konkursie haftu kujawskiego. 

Kolejne drugie już spotkanie odbyło się w Izbie Regionalnej mieszczącej się 

w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. F. Becińskiego w Radziejowie. 

W kursie udział wzięło 13 pań. 

gif

Było to już drugie spotkanie.

Kurs poprowadziła Krystyna Zagrabska, znana włocławska hafciarka. 

Kurs był okazją do poznania tajników haftu kujawskiego i podtrzymywania tradycji, z której od stu lat słynie Radziejów. 

Podczas kursu haftu kujawskiego zgromadzone panie oddawały się swojej pasji wymieniając miedzy sobą uwagi. 

Nad wszystkim czuwała pani Krystyna Zagrabska służąc radą i pomocą.

Lista uczestników Powiatowego kursu
Urszula Rosół, Alina Olejniczak, Emilia Jałoszyńska, Stefania Dziubich,  Henryka Adamczewska, Jadwiga Reska, Halina Paczkowska, Bożenia Płaczkowska, Maria Szmagalska, Anna Sobczak, Elżbieta Stramowska, Irena Klimaszewska

Artykuł - foto

Artykuł

http://wloclawskie24.pl/articles/12737-karolina-kosmala-ma-zlote-recegif

Kolejne kursy prowadzi 
Jadwiga Reska, znakomita koronczarka, pisałem o jej dokonaniach
A oto prezentacja jej wyrobów

W każdy poniedziałek o godz.14,oo w Izbie Regionalnej odbywa się kurs  pod jej nadzorem.

gif

2 kwietnia 2012 roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie miała miejsce wystawa haftu kujawskiego przygotowana przez Koło Hafciarskie działające przy Izbie Regionalnej w Radziejowie. Radziejowskie hafciarki pod kierunkiem Jadwigi Reska zaprezentowały m.in. wykonane przez siebie fartuszki kujawskie, które zostały przekazane dla asysty kościelnej o.o. Franciszkanów w Radziejowie, by mieszkańcy Radziejowa mogli już w tegorocznych procesjach podziwiać ubrane w stroje kujawskie dziewczęta.

Artykuł

gif

Jestem w Klasztorze oo. Franciszkanów przed rozpoczęciem uroczystości. Po raz kolejny podziwiam wystrojone w stroje kujawskiego dziewczyny. Są to: Julia Szyjakowska, Sara Tomalak, Marta Tomalak, Zuzanna Antos, Julia Dulęba, Julia Sawińska, Paulina Panfil, Oliwia Chojnicka, Daria Zientara, Sylwia Zientara, Justyna Łukaszewska, Joanna Wesołowska, Paulina Małkowska, Patrycja Dębicka. Stroje kujawskie to inicjatywa pani Ewy Antos i o. Krzysztofa Tarnowskiego, oraz trud ich wykonania wielu radziejowskich hafciarek kierowanych przez Jadwigę Reska.

Artykuł

gif

Piątkowej promocji zorganizowanej ( 2 marca) w radziejowskiej bibliotece towarzyszyła wystawa haftu kujawskiego przygotowana przez Koło Hafciarskie działające przy Izbie Regionalnej w Radziejowie. Radziejowskie hafciarki pod kierunkiem Jadwigi Reske zaprezentowały m.in. wykonane przez siebie fartuszki kujawskie, które zostały przekazane dla asysty kościelnej o.o. Franciszkanów w Radziejowie, by mieszkańcy Radziejowa mogli już w tegorocznej procesji Bożego Ciała podziwiać ubrane w stroje kujawskie dziewczęta.Na każdym jest wyhaftowany inny wzór przez co są piękne i niepowtarzalne. Wymienić należy uczestniczące przy tych pracach panie: Irenę Klimaszewską, Urszulę Rosół, Stefanię Dziubich, Ewę Smykowską, Mirosławę Waszak, Elżbietę Stramowską. Na wystawie były prace pań : Emilii Jałoszyńskiej, Henryki Adamczewskiej, Ewy Smykowskiej, Genowefy Gąsiorowskiej, Stefani Dziubich, Wiesławy Nowak.Artykuł

gif

Jadwiga Reska ukończyła kurs haftu kujawskiego w 1986 roku, który to prowadziła Maria Patyk niedawno zmarła. Pani Maria była jedna z pierwszych osób, która przeprowadzała kursy w Sławsku Wielkim ( była wówczas nauczycielka w Szkole Podstawowej), w Kruszwicy, Inowrocławiu i w wielu innych miejscowościach. Jadwiga także ukończyła kurs haftu kujawskiego.

gif

Aktualnie w ramach programu Towarzystwa Miłośników Kujaw – „Ocalić od zapomnienia „ prowadzi kurs haftu kujawskiego. Byłem dziś w Izbie Regionalnej zrobiłem kilka fotek podglądając panie przy pracy. Dały się namówić, aby część wyrobów pokazać.

Zdjęcia

gifgifgif

Trwa kolejny dzień kursu.(10.12.2012 rok).
Vide artykuł:

Wystawa haftów Pani Karoliny Kosmali

gif

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ " Wyczarowane spod igły i szydełka" .

Wystawa haftów Pani Karoliny Kosmali.

Wystawę można oglądać w czytelni radziejowskiej biblioteki od 1 do 31 Marca 2013r.

gif

Karolina Kosmala ma „Złote Ręce”

Pani Karolina Kosmala pochodzi z Kotliny Sandomierskiej, która  jest największym makroregionem Podkarpacia Północnego . Cała kotlina Sandomierska znajduje się w dorzeczu Wisły, do której uchodzą rzeki karpackie: Raba, Dunajec, Wisłoka i San z Wisłoką.

Karolina Kosmala urodziła się w Chmielowie koło Tarnobrzega w rodzinie , w której tradycje hafciarskie przekazywane były z pokolenia na pokolenie. W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie w czytelni wyeksponowano wyroby Pani Karoliny Kosmali. Jest to wystawa " Wyczarowane spod igły i szydełka" – haftów Pani Karoliny .

Ma to miejsce także dziś, bowiem obie córki Pani Karoliny - Teresa Gadzinowska i Alina Barnaś oraz wnuczki Magdalena i Agnieszka mają "złote ręce" i kontynuują tradycje rodzinne mimo, że profesje Pań dalekie są od etnografii czy plastyki.( Wnuczki Pani Karoliny - Magda - lekarz weterynarii i Agnieszka - prawniczka).

W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie w czytelni wyeksponowano wyroby Pani Karoliny Kosmali. Jest to wystawa " Wyczarowane spod igły i szydełka" – haftów Pani Karoliny . Wystawę można oglądać w czytelni radziejowskiej biblioteki od 1 do 31 Marca 2013r. Pisałem o tym na tym portalu prezentując wyeksponowane tu wyroby. Tutaj:

http://wloclawskie24.pl/articles/12723-wyczarowane-spod-igly-i-szydelka-wystawa-w-radziejowie

Album fotek tutaj:

Pani Karolina Kosmala od 14 lat mieszka w Radziejowie. Powodem opuszczenia rodzinnego Tarnobrzega była chęć zamieszkania bliżej córek. Zwłaszcza Teresy mieszkanki Płowek, która wraz z mężem poznanym na studiach rolniczych osiadła w prowadzonym z powodzeniem gospodarstwie.

Obie Panie - Karolina i Teresa prowadziły w Radziejowskim Domu Kultury kurs haftu, który cieszył się dużym powodzeniem wśród pań nie tylko z Radziejowa i okolic.

(Niestety zaprzestały tej działalności z powodu braku funduszy w RDK... !!!)

Pani Karolina jest osobą bardzo pracowitą. Haftuje także obrazy, które zapełniają ściany jej mieszkania, podziwiane nie tylko przez rodzinę ale także znajomych , no i męża - Wojciecha.

Oboje Państwo Kosmalowie dzięki swym pasjom( Pan Wojciech od lat śpiewa w chórze "Largo" , wcześniej grał w orkiestrze Kopalnianej w Tarnobrzegu) mogli w   łatwiejszy sposób zaaklimatyzować się w Radziejowie, wbrew obiegowej  opinii, że "starszych drzew się nie przesadza..."

Karol Szmagalski

Artykuł

 Migawki

z 14 marca 2013 roku

W konkursie 

„Kujawskie dziedzictwo „ 

wyróżnienie

Jadwigi Reska 

Andrzeja Schmidt

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu organizuje 

konkursy współczesnej sztuki ludowej i nieprofesjonalnej od ponad ćwierćwiecza. 

gif

W tym roku zwyciężyli: Jadwiga Reska i Andrzej Schmidt reprezentujący powiat radziejowski.

Konkursy Głównym organizowane są aby uzmysłowić niewątpliwą wartość i niepowtarzalność sztuki tworzonej przez artystów-amatorów zainspirowanych sztuką ludową Kujaw oraz pragnienie propagowania tego tak wyjątkowego zjawiska wśród społeczeństwa. Konkursy maja także edukacyjny charakter , Muzeum uwzględnia zmiany jakim twórczość czerpiąca z ludowości podlega.

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 38 twórców, którzy przedstawili prace w następujących dziedzinach : 
1. Haft i koronka - 21 osób, 83 prace
2. Rzeźba - 8 osób, 29 prac
3. Kowalstwo - 3 osoby, 15 prac
4. Obrazy - 1 osoba, 5 prac
5. Malowanie zdobień - 5 osób, 29 prac
6. Zdobienie wnętrz - 2 osoby, 9 prac

Miło nam poinformować, że wśród laureatów znaleźli się przedstawiciele naszego powiatu, odnosząc sukcesy. A oto oni:

W dziedzinie HAFTU KUJAWSKIEGO I KORONKI przyznano :
Wyróżnienie - JADWIGA RESKA z Radziejowa za koronki

W dziedzinie KOWALSTWA ARTYSTYCZNEGO przyznano: 

I nagroda - Andrzej Schmidt z Piotrkowa Kujawskiego - za wszystkie przedstawione prace
II nagroda - Tomasz Schmidt z Piotrkowa Kujawskiego - za wszystkie przedstawione prace
 

Artykuł:

Przedstawicielki koła hafciarskiego z Radziejowa wyróżnione na Pałukach

W dniach 21 – 22 września 2013 roku w Żninie odbyło się kolejne spotkanie – „Jesień na Pałukach”, która jest  najstarszą i największą tego typu imprezą w Polsce Północnej. Organizowany w ramach „Jesieni…”

 gif

Zjazd Twórców Ludowych, Jarmark Sztuki Ludowej i Przegląd Kapel i Przegląd kapel i gawędziarzy ludowych ściągają do Żnina od stu kilkunastu do stu kilkudziesięciu, nie licząc członków zespołów ludowych, twórców z Wielkopolski, Kujaw, Pomorza, Krajny, Borów Tucholskich i oczywiście, Pałuk. Zjazd Twórców Ludowych, jest nie żywym skansenem, ale dynamicznie rozwijającym się, corocznym spotkaniem twórców uznanych i zasłużonych z młodymi adeptami sztuki ludowej. To dzięki żnińskiej imprezie, jej popularności i atrakcyjności, twórczość ludowa nie odchodzi do lamusa, ale jest pielęgnowana i rozwijana przez kolejne pokolenia. Szczególną dodatkową atrakcją była wycieczka „Spacerem po 750-letnim Żninie”- było to zwiedzanie miasta z przewodnikiem

Zjazd odbył się w dniu 21 września br. w gościnnych progach Żnińskiego Domu Kultury i był jak zwykle okazją do spotkań do spotkań w swoim gronie, wymiany doświadczeń. Podczas Zjazdu wręczono nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski w ramach Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych.

gifgif

Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele naszego miasta Radziejowa sławiący swoim kunsztem nasza małą ojczyznę. Byli to: Jadwiga Reska z Radziejowa, która została w dziedzinie koronczarstwa laureatką pana Piotra Całbeckiego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Konkursie Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych – edycji 2013 roku, a także po raz pierwszy Ewa Smykowska. Wspomniani twórcy otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz nagrody.

O osiągnięciach Jadwigi w zakresie koronkarstwa pisałem na tym portalu

http://wloclawskie24.pl/articles/5645-jadwiga-reska-znana-koronczarka-z-radziejowa

Jadwiga Reska i Ewa Smykowska działają w kole hafciarskim Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa.  Więcej o kole tutaj: http://www.kujawy2006.republika.pl

 gifgif

Drugiego dnia tj. niedziela, 22 września br. na rynku odbył się jarmark sztuki ludowej oraz spotkanie kapel i zespołów folklorystycznych. Była to najbardziej widowiskowa część imprezy. Przybyli goście i mieszkańcy regionu mieli tutaj możliwość podziwiania i nabycia rzeźbionych świątków, drewnianych zwierząt, wyrobów z wikliny, malowanej ceramiki czy też innych ręcznie wykonywanych ozdób. Szeroką widownię zgromadziły również występy zespołów ludowych tańczących i śpiewających na rynku - żnińska starówka .

Tegoroczny przegląd zakończył    Zespół Pieśni i Tańca "POLSKI ŁAN", który założył artysta Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" Zbigniew Jasiński Zespół "POLSKI ŁAN" ma w swoim repertuarze brawurowo wykonywane polskie tańce narodowe: krakowiak, mazur, oberek, polonez, kujawiak a także tańce i pieśni ludowe z różnych regionów kraju. Oryginalne i piękne stroje oraz tradycyjne instrumenty ludowe kapeli podkreślały charakter wykonywanych pieśni i tańców.

A oto filmik ze Żnina .

gif

                                              Gościliśmy Małgorzatę Sobotę w Izbie Regionalnej TMK w Radziejowie

 

Na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Kujaw w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia” do Izby Regionalnej przybyła pani Małgorzata Sobota (twórca ludowy z Inowrocławia), członek Zarządu Związku Twórców Ludowych Oddział Bydgosko-Toruński, która spotkała się z Paniami koła hafciarskiego działającego od 3 lat.

gif 

Pani Małgorzata przybliżała tajniki wykonywania haftu, udzieliła rad fachowych dotyczących haftu. 

Odbyło się to w ramach współpracy, dla zachowania tradycji haftu kujawskiego.

gif 

Panie wspólnie podczas tego spotkania przypomniały sylwetki, które już odeszły. Warto przypomnieć, że Panie w ramach spotkań poniedziałkowych poznają tajniki haftu, koronkarstwa kujawskiego. Wykonały damski strój kujawski oraz strój dla lalki w ramach celów edukacji dla najmłodszych zwiedzających tutejszą Izbę Regionalną.

gif

Czynnie też uczestniczyły w wykonaniu fartuszków dla asysty dla miejscowego kościoła oo. Franciszkanów. Wśród uczestniczek koła hafciarskiego wyróżnić należy : Panie: Jadwigę Reska, Ewę Smykowska (haft), Stenię Dziubich( szycie). Panie z koła uczestniczyły w Dniach Radziejowa, eksponując na stoisku swoje wyroby, w konkursie na sztukę kujawską w Muzeum w Inowrocławiu, gdzie Jadwiga Reska i Ewa Smykowska otrzymały nagrodę. Za całokształt swojej działalności wspomniane Panie otrzymały w Żninie nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Panie spotkały się także w Kłóbce z Towarzystwem Miłośników Kłóbki, a w listopadzie odbędzie się w ramach wymiany spotkanie z Panami z Kłóbki w Radziejowie.

O kole

http://www.kujawy2006.republika.pl/

Album fotek

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10202659402907131.1073742005.1259848402&type=3

Sztuka hafciarska na Kujawach rozwijała się w II poł. XIX w. i na początku XX w oparciu o bezpośredni przekaz pokoleniowy, a także motorem jej rozwoju była konieczność czerpania z tego zarobku. Jednym z największym w tamtym okresie ośrodków hafciarskich był Radziejów. Początki sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX i wiążą się z rodziną Zyglerów, a zwłaszcza z ich córką Joanną, której pasją życiową był haft. Pani Joanna ła pięć córek, których z pasją nauczała rękodzielnictwa związanego z haftem.Miała także uczennice. Córki to: Maria Szewczyk (1901-1995); Kazimiera Polankiewicz (1906-1963); Stanisława Ignasiak(1908-1981); Leokadia Machtyl (1916-2008), Cecylia (1905-1946). W tym czasie w Radziejowie haftem zajmowały się także: Stanisława Karpińska(1911-1995); Zofia Lewandowska (1900-1985); Lucyna Nowacka( 1889-1960).

Karol Szmagalski

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/goscilismy_malgorzate_sobote_w_izbie_regionalnej_radziejowa_286647.html
 

Stoisko

http://www.youtube.com/watch?v=w-Nwp1IWe7g

 

a